Babeszjoza – czy od owej przypadłości nasz piesek może odejść?

Babeszjoza u pieska – symptomy i także podstawy choroby, w jaki sposób działać?

Babeszjoza jest głównie występującą u czworonogów dolegliwością odkleszczową. Jeżeli zatem zdarza nam się kierować naszego psa na spacer do parku albo lasu, powinniśmy znać jak zbadać jej sygnały. Wczas rozpoznana babeszjoza staje się rzeczywista do gruntownego uzdrowienia. Nie hospitalizowana może doprowadzić natomiast do śmierci stworzenia.

Podstawy i dodatkowo przejawy infekcji

Babeszjoza grozi psiakom w dowolnym wieku, aczkolwiek najbardziej wrażliwe są psy niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Wzmożone niebezpieczeństwo zainfekowania się dotyczy także czworonogów ras: greyhound oraz pitbull. Dolegliwość owa nazywana jest również piroplazmozą i dodatkowo grozi naszym czworonogim psom nie jedynie podczas czasu letniego. Jeśli temperatura na dworze przewyższa 5 stopni Celsjusza, pies może zainfekować się babeszjozą. Notorycznie natomiast do zakażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem infekcji ugryzie psa i dodatkowo przeżyje w nim dłużej niżeli dobę, choroba pozostaje dostarczona do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się przenosić. W trakcie trwania tego mechanizmu nierzadko dochodzi do bolesnych stanów zapalnych ważnych narządów. Zachodzi to zatem z walki układu immunologicznego z rzęsistkiem inicjującym babeszjozę, tudzież z utraty czerwonych krwinek. Podstawowe syndromy przypadłości pojawić się mogą dopiero po jakiś 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi sygnałami niestety nie leczonej choroby potrafią stanowić takie problemy jak: zwiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli także dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: odchyleniami oddychania, zaburzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydajnością nerek, obrzękiem kończyn, a bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią psa.
wejdź aby zobaczyć ofertę psich legowisk

Diagnoza

Najskuteczniej odnaleźć babeszjozę przez wykonanie badania krwi. Jeśli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za dolegliwość, możemy posiadać pewność co do określenia. W poszczególnych wypadkach szkodniki potrafią nie być od razu wyraziste i wskazane staje się uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi oraz wykonanie dodatkowych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie proste. Niestety nie istnieje bowiem jeden preparat, jaki z prostotą pokonałby ową dolegliwość. Działanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, specyfików przeciwko pierwotniakom, plus sterydów. Nadarza się dodatkowo, że w rezultacie zguby czerwonych krwinek potrzebna staje się transfuzja krwi. Leczenie trwa od paru dni do nawet paru tygodni. Najdoskonalsze przewidywania są wtedy, gdy dolegliwość pozostanie znaleziona jeszcze dopóki dojdzie do istotnego deficytu czerwonych krwinek.