Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to pora nasilonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w czerwonych krwinkach psa, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Nierzadko obserwowany jest także krwiomocz. Leczenie należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci psa. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej chorobie jest ochrona psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo rozmaitych preparatów, które mają za zadanie zabezpieczyć naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona rozmaitymi specyfikami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, dlatego u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z posiłkiem. Jeśli pies nadal nie będzie chciał zjeść tabletki to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. specyfiki te są nakraplane dostosowanym aplikatorem na kark psa i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny