Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się popularnym pupilem. Przez swoje małe wymiary jest świetną opcją dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej należy wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest wielkość spodu klatki. Dno klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować tam więcej świnek.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą i wypadają z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej warto ulokować w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka poczuje się bezpieczna, ponieważ będzie mieć norkę, do której może schować się na odpoczynek albo ochłonąć, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Ptaki-i-gryzonie_Swinka-morska_Akcesoria_Klatki-30463.html klatka dla świnki morskiej